Yerdeki Yıldızlar – Taare Zameen Par Filmi İncelemesi

Yerdeki Yıldızlar – Taare Zameen Par Filmi İncelemesi

Yerdeki Yıldızlar – Taare Zameen Par Filmi İncelemesi

    Son yıllarda Hint sineması büyük bir gelişim göstererek, dünya çapında ses getiren yapımlar ortaya koymaya başladı. 2007 yılında izleyiciyle buluşan Yerdeki Yıldızlar filmi de bu yapımlar arasına kolaylıkla giriyor. Yönetmen koltuğunda Aamir Khan ve Amole Gupte isimlerinin oturduğu film, otizm rahatsızlığıyla mücadele eden bir çocuk ve öğretmeninin yaşadıklarını konu ediniyor. Aynı zamanda Hint sinemasının başarılı oyuncularından biri olan Aamir Khan, filmin başrolünde de yer alıyor. Başrolde yer alan diğer oyuncu Darsheel Safary ise filmdeki Ishaan karakterini canlandırıyor.

    Dram türündeki Yerdeki Yıldızlar filmi, izleyiciyle buluştuğu tarihten itibaren büyük beğeni toplamış ve izleyicilerinin oylarıyla IMDb sitesinden 8,5 puan almıştır. Bunun yanında onlarca ödüle layık görülen film, duygu yüklü anlatımıyla sinema tarihinde önemli yapımlar arasına girmeyi başarmıştır.

Yerdeki Yıldızlar Film Konusu

   Eğitim hayatının henüz en başında küçük bir çocuk olan Ishaan Awaska, okula başladıktan kısa süre sonra başarısızlığı ile dikkat çekiyor. Öyle ki sınıf arkadaşlarının çok yüksek notlar aldığı derslerde bile iki basamaklılara dahi çıkamayan düşük notlar alıyor. Bunun yanında oldukça yaramaz bir çocuk olduğu için eve gelen onlarca şikâyet, ailesinin sabrının taşmasına neden oluyor. Babasının yatılı okul tehditleri, annesinin oğluna şefkatinden üstün geldiği zaman ise onun için daha zorlu bir hayat başlıyor.

   Evine uzak bir yatılı okula yazdırılan küçük çocuk, ailesinin kendisinden kurtulmak için bu yolu seçtiğini düşünüyor. Soğuk yurt odalarında, anne babasından uzakta geçirdiği her gün onu çaba göstermeye itse de bu durum derslerinde hiçbir iyileşmeye sebep olmuyor. Kendisine verdiği sözleri tüm uğraşlarına rağmen tutamayan küçük çocuk, sonsuza kadar ailesinden uzak kalacağını düşünmeye başlıyor. Bu süreçte tembelliği yüzünden ona kötü davranan yeni öğretmenleri ise, küçük çocuğun durumuna hiç yardımcı olmuyor.

   Sınıfta sürekli hayaller kuran ve üzgün bir ruh halinde olan Ishaan’ın hayatında dönüm noktası okula yeni bir resim öğretmeninin gelmesi oluyor. Derse oldukça farklı bir giriş yapan bu öğretmen, kısa sürede Ishaan ve diğer çocukların hayatına dokunacağının sinyallerini veriyor. Her derste etrafına neşe saçan ve öğrencilerinin derse ilgi duyması için her şeyi yapan öğretmen, bir süre sonra Ishaan’ın mutsuzluğunu fark ediyor.

   Sınıftaki en mutsuz ve başarısız öğrencisini izlemeye başlayan öğretmen Ram Shankar Nikumbh, çocuğun sorununu hemen anlıyor. Bunca zaman herkesin tembel olduğunu düşündüğü ve görmezden geldiği Ishaan’a, aslında Disleksi adında bir rahatsızlığı olduğunu anlatıyor. Bunun ardından çocuğa karşı özel bir ilgi gösteriyor ve onu hayata geri kazandırmak için tüm enerjisini harcıyor. Öyle ki benzer rahatsızlıkları çeken öğrenciler üzerine garip bir deneyimi bulunan öğretmen; küçük çocuğun derslerinde ve sosyal hayatında başarılı olması için özel bir eğitime başlıyor.

   Öğrenme güçlüğü çeken küçük çocuk, doğru bir eğitimle nelerin başarılabileceğini gözler önüne seriyor. Bu noktadan sonra çabasının karşılığını alacağını düşünen karakterimiz, kendisine yardım eli uzatan öğretmenine dört elle sarılıyor. Bu gayretin meyvelerini de yavaş yavaş almaya başlıyor. Derslerinde başarısı bir anda artan Ishaan, hem öğretmenlerinin hem de ailesinin gözüne girmeyi başarıyor. Karakterimizin; öğretmeniyle tanıştığı günden sonra hayatında meydana gelen değişimler ve öğrenme güçlüğünün üstesinden gelebilmesi herkesi etkilemeyi başarıyor.

   İzleyiciye yaklaşık 3 saatlik; dram-mutluluk arasında gidip gelen bir hikâye sunan Yerdeki Yıldızlar, Ishaan ve öğretmeninin çektiği zorlukların ardından kavuştukları başarıya tanık olmak isteyenleri bekliyor. Siz de bu duygu yüklü hikâyenin ayrıntılarını merak ediyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz. İyi seyirler…