Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

  Günümüz modern dünyasında adını sıklıkla duyduğumuz kavramlardan bir tanesi yapay zekadır, ancak tam anlamıyla yapay zeka nedir pek çok kişi tarafından bu sorunun cevabı bilinmemektedir. 

  Yapay zekanın ortaya çıkardığı oluşumları iyi çözümleyebilmek için nasıl ortaya çıktığını anlamak, konuyla ilgili doğru kanıya varmak ve bu nedenle de yapay zeka nedir sorusunun cevabını bilmek gerekmektedir.

  Bu sorunun ise oldukça anlaşılır bir yanıtı bulunmaktadır. Peki nedir bu yanıt?

Yapay zeka; insan eliyle üretilerek ortaya koyulan, bir bilgisayar ya da herhangi bir bilgisayarın kontrolü altında bulunan bir robotun çeşitli alanlarda etkinlik gösterebilmesidir. Ancak buradaki esas nokta, bilgisayar ya da robotun tüm bu etkinlik alanlarında rol oynarken, adeta zeki canlılarmış gibi eylemde bulunarak ilerleyiş sağlamalarıdır.

Yapay zeka kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bu ayrım ve ayrımın tanımları ise şu şekildedir:

  • Yapay Genel Zeka: İnsanın biyolojik açıdan sinir sisteminden yol çıkarak matematiksel olarak dizayn edilen ses tanıma, görsel algılama, konuşma, hareket etme, algılama ve tanımlama yetilerine hakim ve bunların ötesinde kendi kendine öğrenme sürecini devam ettiren yazılımsal sistemlerin tamamına verilen isimdir.
  •  Yapay Dar Zeka: Yalnızca belirlenen konuyla alakalı problemin çözüme kavuşturulması için geliştirilen ve ortaya koyulan veri dolayısıyla öğrenme kabiliyeti bulunan, daha kısıtlı yapay zeka modellerine verilen isimdir.

  Her geçen gün hayatın her alanında gösterdikleri faaliyetlerin artmasından ötürü insanlar tarafından iyi kavranması gereken yapay zeka nedir sorusunun yanıt bulması, toplumsal yaşamın hangi aşamalarında bu kavramla karşılaşıldığının da fark edilebilmesi açısından son derece önemlidir.

  Tüm dünya tarafından son zamanların en çok tartışılan konuları arasında yer alan bu alana dair çok farklı görüşler öne sürülmektedir. Kavrama ve sonrasında ortaya çıkaracağı gelişmelere dair bir kesim oldukça olumsuz yaklaşırken, bir başka kesim de insan hayatına olumlu geri dönüşleri olacağı gerekçesiyle destekte bulunmaktadır. Bunun yanında kararsız olan başka bir kesim de bulunmaktadır.

  Her ne kadar son yıllarda gündemi çok fazla meşgul ediyor olsa da bu teknolojinin geçmişi bundan çok daha eskilere dayanmaktadır. 1940’lı yıllarda Turing Machine ile karşımıza çıkan teknoloji, o günden bugüne faaliyet alanını fazlasıyla geliştirerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

  Bir kavram olarak yapay zeka şeklinde anılmaya başlaması ise 1956 yılında, bir grup araştırmacı tarafından kullanılmaya başlaması ile gerçekleşmiştir.

Bu alana karşı olumsuz kanı geliştiren insanlar, iddialarını genel anlamıyla şu şekilde açıklamaktadır:

  Yapay zekanın gelişiminin giderek hız kazanması dolayısıyla etkinlik alanının her geçen gün artması, gelecekte insanların faaliyet alanını sınırlama ve hatta insanların yerini alma gibi oldukça korkutucu sonuçları beraberinde getirebilecektir. Bu ölçüde teknik gelişimi sağlanan bir programın gelecek yıllarda engel tanımaz bir hale gelmesi mümkündür ve bu durumun fırsat varken önüne geçilmelidir. 

  Konuyla alakalı 2017 yılı temmuz ayında düzenlenen Ulusal Yerel Yöneticiler Birliği Yaz Toplantısı’nda konuşma yapan ve pek çok konuda önemli çalışmaları bulunan Elon Musk, “medeniyetin karşı karşıya olduğu en büyük risk” yorumunu yaparak, olumsuz kanıya sahip kişilere bir noktada destek vermiştir.

  Elon Musk dışında Bill Gates “Bazı insanlar neden endişelenmiyor anlamıyorum” şeklinde bir yorumda bulunurken, Stephen Hawking “Yapay zekaya sahip makineler, insan ırkının sonunu getirebilir” şeklinde konuya dair düşüncelerini ifade etmiştir.

   Alanında son derece yetkin olan kişiler tarafından yapılan bu tarzdaki açıklamalar, gelinen noktada nasıl bir risk bulunduğunu gözler önüne sermektedir.

   Ancak tüm bu olumsuz kanıların yanında konuya ilişkin olumlu yorumlarda bulunan ve ilgili gelişmeleri destekleyen kişiler de bulunmaktadır. Bununla ilgi olarak, insan hayatını son derece kolaylaştıracağı ve doğru kullanıldığı takdirde pek çok soruna çözüm olacağı yönünde inanışlar da vardır.

   Bu robotların ya da yazılımların, son derece karmaşık konular üzerinde çalışarak, oldukça hızlı ve pratik çözüm önerileri sunabilme yetileri bulunmaktadır. Zeka ve akıl gerektiren işlemleri insanlara oranla çok daha hızlı ve hata payı düşük bir şekilde çözmeleri dolayısıyla, pek çok kişinin kullanmayı tercih ettiği bir program türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

   Musk’ın yaptığı açıklamalardan sonra konuyla ilgili Mark Zuckerberg’de düzenlediği canlı yayın üzerinden bir açıklamada bulunmuştur. Buna göre: “Yapay zekanın bize zarar vereceğini söyleyenleri duyunca düşünüyorum ki teknoloji hem iyi hem de kötü şeyler için kullanılabilir. Bu teknolojiyi inşa ederken çok dikkatli olmak gerek, ne için üretildiği ve nasıl kullanılacağı oldukça önemli. Fakat geliştirme sürecini yavaşlatmayı tartışanları hiç anlayamıyorum” şeklinde konuya dair düşüncelerini ifade etmiştir.

   Zuckerberg dışında Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’da konu ile ilgili olumlu görüşe sahip olan bir diğer isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Nadella, konuyla alakalı yazdığı kitabında insanlar ve yapay zeka işlemcilerine sahip cihazların birlikte çalışması gerektiğini ve rekabet yaratılmaması gerektiğini savunmaktadır.

   Olumlu ya da olumsuz görüş belirtmeyen ve nasıl işliyor, nerelerde kullanılır gibi konular üzerinde düşünerek, henüz bir karara varmayan bir kesim de bulunmaktadır.

   Tüm bu görüş ayrılıklarının dışında, konuya dair çalışmalar sürekli olarak ileri bir safhaya taşınmaktadır.