Üç Farklı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? (Sodalı, Portakallı, Tarçınlı)

Üç Farklı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? (Sodalı, Portakallı, Tarçınlı)

 Üç Farklı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? (Sodalı, Portakallı, Tarçınlı) 

  Kahve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan farklı ırk, dil, din vs. mensubu kişileri ortak bir noktada buluşturan bir içecektir. Her insan her ülke kahveyi kendine özgü yorumlamış ve ortaya çıkardığı tat üzerinden beğeni algısını sunmaktadır. Tüm bu insanlar her ne kadar kendilerine özgü yorumlar oluştursalar da ortak nokta da kahve çekirdeklerinde buluşmaktadırlar. Türklerin kahvesi de çeşitli ülkelerin kahveleri gibi dünya literatüründe yerini almıştır. Peki, Türk kahvesine yeni bir soluk gerip farklı şekillerde yapsak nasıl olurdu? Merak ediyor ve denek istiyorsanız işte tarifler:

Sodalı Kahve:

Malzemeler:

 • 1 fincan soda ( Türk kahvesi fincanı ölçüsünde)
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi (ya da 2 çay kaşığı )
 • Şeker ( şeker isteğe göre ayarlanır )

Yapılışı:

   Cezve alınıp içerisine 1 fincan soda, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve şeker eklenir. Eklenen malzemeler cezve ocağa konmadan önce bir miktar karıştırılır. Daha sonra ocağa alınır. Kahve kaynayıp köpürene kadar karıştırılır. Kaynamaya başlayınca ocaktan alınır ve fincana eklenip servis edilir. Arzı edilirse şeker yerine bitter çikolata parçaları eklenerek farklı bir tat elde edilir.

 

Portakallı Kahve:

Malzemeler:

 • 1 fincan soğuk su ( Türk Kahvesi fincanı ölçüsünde)
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 1 büyük boy portakal
 • Şeker ( isteğe göre ayarlanır)

Yapılışı:

   Öncelikle bir büyük portakalı alıp üst kısmından birazını kesiyoruz. Daha sonra bu kesilen yerden içerisinde bulunan sulu ve lifli olan kısmı yani yenilebilir kısımlarını yavaşça çıkarıyoruz. Çıkarma işlemini dikkatli yapmak gerekmektedir. Portakalın yuvarlak formu korunmayıp delikler açılırsa kahvenin içerisinde pişmesi mümkün olmaz. Dikkatli bir şekilde portakal boşaltıldıktan sonra içerisine 1 fincan su, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve şeker eklenir ve ön karıştırma yaptıktan sonra ocağa alınır. Portakal oval bir şekle sahip olduğu için kahvenin dengesini kaybedip dökülmemesi için başında bekleyip kontrollü bir şekilde pişirmek gerekmektedir. Kahve pişmeye devam ettikçe alt tarafları yanacak iletilen ısı ile kahve kaynamaya başlayacaktır. Kahve kaynadıktan sonra fincana koyulur ve servis edilir. Portakal ve kahve aromasına ek olarak farklı tatlar denemek isteyenler içersine arzu ettikleri uygun baharatları da ekleyebilirler.

 

Tarçınlı Kahve

Malzemeler:

 • 1 fincan soğuk su
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • Şeker ( isteğe göre ayarlanır.)

Yapılışı:

    Cezvenin içersine 1 fincan soğuk su, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1 çay kaşığı tarçın ve şeker eklenip karıştırılır. Ardından ocağa alınır. Kahve kaynayınca ocaktan alınır ve servis edilir. Afiyet olsun.