Phishing Saldırısı Ve Korunma Yolları

Phishing Saldırısı Ve Korunma Yolları

Phishing Saldırısı Ve Korunma Yolları

Pek çok bireysel kişi ya da kurumsal firmayı mağdur eden phishing saldırısı kimlik avı şeklinde nitelendiriliyor. Kullanıcıların kimlik bilgilerini ya da banka hesaplarını ele geçirmek için başta e-posta ortamında yapılan phishing saldırısı kredi kartı numaranızı, banka hesaplarınızı ya da diğer kişisel verilerinizi ele geçirmeye yönelik çeşitli hacker saldırılarını kapsayan siber bir suçtur.

İnternet ve sosyal medya ortamında da görülen phishing saldırısı hediye dağıtma, indirim çeki sunma, adınıza banka işlemi yapıldığını söyleme, kişisel bilgilerde güncelleme veya hesabınızın başkaları tarafından ele geçirildiğini söyleme gibi örnekler ile ortaya çıkıyor. Kolay para kazanma veya size ücretsiz hediye verme gibi kandırmaya dayanan phishing saldırısı yapan e-postaları ya da mesajları çok iyi incelemelisiniz. Asla buraya tıklayın veya formu doldurun şeklindeki linklere izin vermeyin ve işlem yapmayın. Bu şekilde kendi ellerinizle kendi kimlik ve banka bilgilerinizi dolandırıcılara vermemiş olursunuz. Bir an phishing saldırısının kurbanı olduğunuzu ve bilgilerinizi fırsatçı kişilerle paylaştığınızı düşünüyorsanız da öncelikle hangi hesapların bilgilerini paylaştıysanız hemen şifrelerini değiştirmek ve çağrı merkezini arayarak yardım istemek veya hesapları dondurmak oldukça önemlidir. Daha sonra ise phishing saldırısı işlemlerinde adı kullanılan firmalara hemen bilgi vermek hatta adli şikayette bulunarak yeni saldırılara karşı önlemler almakta faydalı bir adımdır.

Phishing saldırısı için çeşitli koruyucu yazılımlar kullanılabilir. Antispyware ve antivirüs programları gerçekleşen veya gerçekleşme riski taşıyan yeni phishing saldırılarının bağlantılarını otomatik olarak bloklayarak sizi koruyacaktır. Linklere tıklasanız dahi size uyarı vererek güvenli bulmadığı bağlantıları açmayan bu tarz programlar ile kişisel bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi koruyabilirsiniz.