Japon Balıklarının Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır ? Cinsiyet Ayrımı Yaparken Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır ?

Japon Balıklarının Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır ? Cinsiyet Ayrımı Yaparken Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır ?

Japon Balıklarının Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır ? Cinsiyet Ayrımı Yaparken Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır ? 

   Japon balıklarının cinsiyetlerini ayırt etmek oldukça zor bir eylemdir. Tecrübeli ve dikkatli kişiler tarafından yapılabilen bu ayrımı yapabilmek için birkaç önemli noktaya dikkat etmek yeterlidir. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar 6 cm’den küçük, tam gelişmemiş balıklarda gözlemlemek hem çok zor hem de doğru bir davranış değildir. Cinsiyet ayrımını yaparken 3 bölgeyi kontrol etmek yeterlidir. Bu kontroller anüs bölgesi, solungaç kapakları ve karın kontrolüdür.

   Karın kontrolü yapılarak cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?

   Balık güvenli bir şekilde alınıp ıslak bir havlu üzerine yerleştirilir. Anüs kısmı tespit edilir ve o bölgeye yakın karın boşluğuna hafif bir şekilde bastırılır. Bu bölge bastırma sonucunda içeriye doğru bir şekilde batıyorsa balık dişidir. Bu boşluğun nedeni yumurta boşluğunun olmasıdır. Erkek japon balığının ise bu bölgesi serttir ve bu sertlik balık boyuna kadar uzanır. Bu sertliğin nedeni erkek Japon balıklarının anatomik yapısında bulunan kıkırdağımsı yapısından kaynaklanmaktadır.

Anüs kontrolü yapılarak cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

   Tecrübe ile daha kolay bir şekilde yapılabilen bu kontrol, en kolay yöntemlerden bir tanesidir. Dişi Japon balıklarının anüsleri büyük ve anüs yüzgeci olarak bilinen yüzgece uzaktır. Erkek Japon balıklarında ise anüs daha küçük bir yapıda ve anüs yüzgecine ise oldukça yakındır. Erkeklerde bu yüzgece yakın olmasının nedeni üreme zamanında spermlerini daha kolay bir şekilde yayabilmesine olanak sağlamasıdır. Dişi Japon balıklarında anüsün, anüs yüzgecine uzak olmasının nedeni ise yumurtlama anında oldukça yapışkan olan yumurtaların anüs yüzgecine yapışmasına engel olmasıdır.

Solungaç kapaklarının kontrolü yapılarak nasıl cinsiyet ayrımı yapılır ?

   Solungaç kapaklarının kontrolü sadece üreme zamanında yapılabilmektedir. Erkek Japon balığının üremem zamanında solungaç kapakları üzerinde beyaz benekçikler oluşur ve bu benekçikler gözle görülecek büyüklüktedir. Bu beyazlıklar erkek Japon balığının üremeye hazır olduğunun kanıtıdır. Bundan sonra dişiyi kovalamaya ve üremeye istek oluşturmaya çabalar. Dişi Japon balıklarında ise bu dönemde beyaz benekçikler görünmez, bunun yerine dişilerin karın bölgesinde bir şişme görünür.