Japon Balıklarının Akvaryumlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Japon Balıklarının Akvaryumlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Japon Balıklarının Akvaryumlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir  ?

 

   Japon balığının  akvaryum ihtiyacına baktığımızda 10 litre gibi bir rakam karşımıza çıkmaktadır. 10 litrenin nedeni, balıkların temizlik, beslenme ve gelişimleri bakımından önemli olmasından kaynaklanmaktadır. Japon balığı, sık sık su değiştirmeleri sever. Bunun oranı 2 günde bir 1/5 şeklinde olabilir. Kesin bir kural olmamakla beraber yaygın olarak tercih edilmektedir. Akvaryumda ki  bu su değişimleri balıkların hızlı bir şekilde ve sağlıklı olarak gelişimlerini doğrudan etkilemektedirler. Eklenen suyun akvaryumdaki su sıcaklığına yakın derecede olması gerekmektedirler çünkü bu balıklar ani su değişimlerinden çok çabuk etkilenmekte ve şoka girebilmektedirler. Eklenen suyun klorunun olmaması istendiği için suyu bir süre dinlendirmeniz sudaki klorun kaybolmasını sağlayacaktır ve güvenle kullanılabilir hale gelecektir.

   Japon balıkları bakımında bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise akvaryum içi filtresinin kullanılmasıdır. Bu balıklar sürekli beslendikleri ve buna bağlı olarak sürekli dışkıladıkları için akvaryumun içi istenmeyen görüntüler ile dolabilir ve buna ek olarak Japon balığının dipteki kumu karıştırmayı çok sevdiği gerçeği de göz önüne alındığında bu konu bir hayli önemlidir. Akvaryumlara yerleştirilen kumların özellikleri balığın ağzına girebileceği kadar ince olması ve keskin kumların değil de daha yuvarlak kumların tercih edilmesi şeklindedir. Keskin ve kalın kumlar, balığın ağzına zarar verebilir.

   Japon balıkları doğal ortamlarında güneşten yararlanan balıklardır. Bu nedenle akvaryumlarında da güneş alan bir konumda olmaları önerilir fakat bu süre günde 1-2 saati geçmemelidir. Japon balıklarının güneş ışığı ihtiyacını karşıladığınızda daha güzel renlere büründüklerini gözlemleyebilirsiniz. Bir diğer faydası ise güneş alan kum ve çakıllar üzerinde yosunlar oluşacak ve Japon balığınız bu kumları ağzına alıp bırakırken bu yosunlar ile beslenecek ve gelişimine yüksek besin değeri olan bir yiyecek ile katkıda bulunacaktır. Akvaryumda yosun görüntüsünden memnun olmuyorsanız ve yosun engelleyici besinler kullanıyorsanız kesinlikle bu besin ihtiyacını karşılayacak şekilde öğünlerini kontrol edebilirsiniz. Bu balıkların kum sevdiği bir gerçektir ve bu nedenle çok fazla bitkiden hoşlanmazlar fakat siz yine de istiyorsanız. İyi kökleri olan ve etrafını çakıllarla iyi sabitleyebileceğiniz şekilde bitki yerleşimi tercih edebilirsiniz.

   Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da içerisine yerleştireceğiniz aksesuarların balıkların içine sıkışabilecekleri ve ya zorlanabilecekleri şeyler olmamasıdır. Örnek olarak testi gibi tehlikeli dekorasyonların içerisine giren balıklar, çıkmaya çalışırken sıkışabilir, yüzgeçleri ve ya kuyruklarını zedeleyebilirler. Daha da kötüsü ölebilirler.