Japon Balığı Üretimi Nasıl Yapılır ? Üretimde Akvaryumun Özelikleri Ne Olmalıdır ? Japon Balıkları Bu Dönemde Nasıl Beslenmelidir ?

Japon Balığı Üretimi Nasıl Yapılır ? Üretimde Akvaryumun Özelikleri Ne Olmalıdır ? Japon Balıkları Bu Dönemde Nasıl Beslenmelidir ?

Japon Balığı Üretimi Nasıl Yapılır ? Üretimde akvaryumun özelikleri ne olmalıdır ? Japon balıkları bu dönemde nasıl beslenmelidir ?

   Japon balıkları her evde bulunan küçük bir fanus ile başlayıp, küçük hatta büyük akvaryum alınarak üretiminin gerçekleştiği balıklar olarak bilinmektedirler. Bu balıkların üretimini yapmak için neler gereklidir ve üretim aşaması nasıl gerçekleşir ?

   Japon balıkları çok geniş su değerlerine sahip yaşam alanlarında yaşayabilmektedirler. Ne kadar dayanıklı olurlarsa olsunlar suda ki ph ve sıcaklık değerlerinin yüksek olması Japon balıklarını olumsuz etkilemektedir. En uygun değerler ph için 7, su sıcaklığı olarak 19-22 derece arasındaki değerlerdir. Doğal ortamlarında üreme ayları ilkbaharın girmesiyle yani mart, nisan, mayıs ayları gibi olurken akvaryum ortamında ise ph ve su sıcaklığı dereceleri sağlandığı her zaman üretim yapılabilmektedir.

   Üretim yapılacak ortamda dişi ve erkek balık oranı yaklaşık olarak 2 dişiye 3 erkek balık olacak şekilde hesaplanmaktadır. Üretimin daha fazla olması isteniyor ise erkek ve dişi sayıları eşit tutularak arttırılabilir. Üretim yapılacak balıkların beslenmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özel olarak dikkat edilmesi gereken bu besiye çekme durumu öğün sayısının 3’e çıkarma ve 1 öğününün canlı yem ile beslenme şeklinde düzenlenebilir. Besiye çekmede dikkat edilmesi gereken en önemli husus balıkların fazla beslenmesinden kaynaklanan çatlama durumudur.

   Japon balıklarının en fazla ölümüne neden olan hastalığın obez hastalığı olduğu da düşünüldüğünde bu husus çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur ve sonucunda balık ölümlerine rastlanabilir. Besi döneminde haşlanmış yumurtanın sarısı ile beslenen balıkların daha çabuk tepki verdikleri görülmüştür. Canlı yem, balıkların üremesini tetikleyen bir güdüdür. Canlı yem ile beslenen balıkların renklerinde parlaklık ve canlılık görülmektedir.

   Üreme zamanında dişi ve erkek balıklarda cinsiyetlerine göre değişiklikler görülür. Bunlar dişilerde ki karın şişmesi, erkeklerdeki bir yüzgecinin beyaz renkte benekçikler oluşturması şeklinde açıklanabilir. Dişi balık yumurta bırakma zamanı yaklaştıkça bir sıvı salgılamaya başlar ve erkek balık sürekli olarak dişiyi kovalamaya başlar. Bu kovalamaca sırasında erkek balık iyice sertleşebilir. Balıkların üretiminde 2 yol izlenebilir. Biri doğal üretim, diğeri ise yapay üretimdir. Üretimin en uygun olduğu ortam ölçüleri 1-2 metre derinliğe, 1,5-2 metrekarelik bir yüzeye sahip bir havuzdur. Bu havuza alınan japon balıkları genellikle 3-4 güne yumurtalarını bırakırlar. Havuzun değerleri yukarıda belirtilen derecelerde olmalıdır.  Yumurtalarını bırakma işlemi tamamlandıktan sonra anaç balığın havuzdan alınması gerekmektedir. Yoksa yorgun düşen balık bu larvaları yemeye başlayabilir.