Japon Balığı Nedir?

Japon Balığı Nedir?

Japon Balığı Nedir ? 

   

    Akvaryum hobisine başlanıldığı zaman ilk defa alınan balık, Japon balığıdır.

    Bir fanustan 2m’lik akvaryumlara kadar bir çok yerde yaşayabilen bu canlılar, sanılanın aksine gayet dayanıklı hayvanlardır. Japon balığı, ömürlerinin kısa olması ile anılmaktadırlar fakat bu durum sanıldığı gibi tamamen balıkların gen özelliklerinden  kaynaklanan bir durum değildir. Bunun nedeni genellikle yanlış besleme ve elverişsiz yaşam koşullarıdır.

   Japon balıklarının bir çok türü vardır ve bunların içerisinde Türkiye’de en çok tercih edilenler ; yelpaze kuyruklu Japon balığı, kornet, ryukin, ranchu, siyah teleskop gözlü Japon balığı, aslan kafa Japon balığı, pearlscale, torba gözlü Japon balığı, peçeli kuyruk, oranda ve kelebek kuyruklu Japon balığı olarak sıralanabilirler.. Bu balıklar yaygın bir şekilde fanus tipi akvaryumlarda bakılmaktadır.

   Fanus tipi akvaryumların görünüşleri şık olsa da ısı ve hava imkanı olmadığından dolayı balıklar açısından o kadar da güzel bir durum söz konusu değildir. Fanus ile bakmak isteniyorsa doğru balık sayısına ve Japon balığının büyüklüğüne dikkat edilmesi gerekmektedir ve 2-3 günde bir su değiştirmeye, bu suyun klordan arındırılmış, sıcaklık seviyesi fanusun içerisindeki ile dengelendirilmiş olması gerektiğine özen gösterilmelidir.  Japon balıkları genellikle güneşi seven ve günde 1-2 saat güneş ışığı görme ihtiyacı hisseden ve bu güneş ışıkları sayesinde türlü ve canlı renklere sahip olabilen bir balık türü olduğunu unutmamak  gerekir.