Ana sayfa Güncel ‘Pandemi İzolasyon Peşine Düşüp Takip Projesi’ hayata geçti! Kurallara uymayanlar mesajla...

‘Pandemi İzolasyon Peşine Düşüp Takip Projesi’ hayata geçti! Kurallara uymayanlar mesajla uyarıldı

7
0
'Pandemi İzolasyon Peşine Düşüp Takip Projesi' hayata geçti! Kurallara uymayanlar mesajla uyarıldı
'Pandemi İzolasyon Peşine Düşüp Takip Projesi' hayata geçti! Kurallara uymayanlar mesajla uyarıldı

Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüs salgınının azaltılması ve hastaların izolasyonu için hazırladığı, ‘Pandemi İzolasyon Peşine Düşüp Takip Projesi’ hayata geçti. İzolasyon bölgesini terk edenlerin cep telefonlarına, “İzolasyon bölgenizin dışına çıktığınız saptandı. Herkesin iyiliği için lüften evinizde kalmaya devam edin” mesajı gönderildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedbirleri zarfında evde gözlem aşağı olması gerekenleri dijital bir yöntemle takip edeceklerini duyurmuştu. Bakanlığın, bu kapsamda evde yalıtım altında olanların takibi ve gerektiğinde uyarılabilmesi için hazırladığı ‘Pandemi İzolasyon Peşine Düşüp Takip Projesi’ bugün hayata geçti.

İZOLASYON BÖLGESİNİ TERK EDENLER MESAJLA UYARILDI

Bugün evde olması gerektiği halde dışarıda çıkanların cep telefonlarına, “İzolasyon bölgenizin dışına çıktığınız tespit edildi. Herkesin iyiliği için lüften evinizde kalmaya devam edin” mesajı gönderildi. Bu mesajın, koronavirüs testi artı olanlar ve onların temaslılarının dıştan, kronik rahatsızlığı olduğu halde evinden çıkanlara da gönderildiği belirtildi. Tatbik dahilinde uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumunun emniyet birimleriyle paylaşılacağı, gerekli yönetimle ilgili önlem ve yaptırım uygulanmasının sağlanacağı belirtildi. Hem yol kontrolü yapan güvenlik ekipleri de kişinin bilgilerini sorgulayarak yalıtım ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.

'Pandemi İzloasyon Takip Projesi' hayata geçti! İzolasyon bölgesini terk edenlerin telefonlarına mesaj gönderiliyor

YAYILIMIN ÖNLENMESİ HEDEFLENİYOR

Proje, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Veri Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin meslek birliğiyle uygulamaya alındı. Proje dahilinde artı vakaların ayrıca kendilerinin hem yakınlarının hem de tüm bir toplumun sağlığı için gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıklarının peşine düşüp takip edilmesi planlanıyor. Kovid-19 salgını ile mücadelede fazla etkin bir vasıta olacak projeyle bulaşanın büyük oranda azaltılması hedefleniyor. Kişinin sadece kendisinin değil yakınlarının ve toplum sağlığının güvenliği için de manâlı olan proje ile karantina altındaki şahısların ve bölgelerin hareketliliği gözlemlenebilecek, salgının yayılmasını önleyici analizler yapılabilecek. Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projeler, Kovid-19 ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan veriyor.

Proje kapsamında elde edilen veriler, salgınla uğraş haricen hiçbir amaçla kullanılmayacak ve salgın riski sona erdiği tarihte imha edilecek. Verilerin başka bir hiçbir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde teftiş edilecek.

'Pandemi İzolasyon Takip Projesi' hayata geçti! Kurallara uymayanlar mesajla uyarıldı

Son dakika: İstanbul’da eczanelerden ücretsiz maske dağıtımının detayları: Cep telefonunuza mesaj gelecek

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan koronavirüs uyarısı: Önlemler bırakılırsa illerde nüfusun yarısı hasta olur

Sağlık Bakanlığı’ndan iş yerleri ve ofisler için 15 maddelik koronavirüs önlemiBİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here