Ana sayfa Bilgim Olsun Metafiz nedir

Metafiz nedir

51
0
Portif
Portif

Metafiz nedir?

Bir vücut yapısı terimi olan metafiz “uzun kemiklerde epifiz ile diafiz arasında kalan kuytu kısım” anlamına kazanç. Kemik oluşumu ile ilgili bir terimdir. Metafiz, gelişimini tamamlayan bir plağı kapsar, kemiğin bu kısmı çocukluk esnasında gelişir ve gelişmekte olduğu sırada diafiz ile epifizin yakınlarında kemikleşir.

Metafiz, anatomik olarak doku içeriklerine tarafından üç kısma ayrılabilir: kıkırdaklı bir doku olan epifizyal plak, kemik dokusu olan metafiz ve plağın dış yüzeyini çevreleyen lifli doku. 
Çocukluk döneminde gelişmiş olan plak, kemiğin gelişmesini sağlayabilmek için bağlayıcı kıkırdak dokusu içerir. Yetişkinlik döneminde ise (18-25 yaş arası) gelişmiş olan plağın içeriği gelişmesini durdurur ve en ince ayrıntısına kadar kemikleşir, tek bir kemik halini alır. Bir yetişkinde metafiz, ağırlığı kaldıran eklem yüzeyinden diafize içten yükü aktarma görevi görür.

Epifiz ise uzun kemiklerin dairesel şeklindeki uçlarına denmektedir. Eklem kısmında ise epifiz, eklem kıkırdağı göre çevrilir, bu kaplamanın aşağıda ise epifizyal plağa aynı bir alan yer alır ve bu bölgeye subkondral kemik denir. Epifiz, kırmızı kemik iliği ile doludur, bu ilikler ise eritrositleri yani kırmızı kan hücrelerini üretir.

Diafiz de uzun kemiklerin bütün ortasındaki, esas kısmıdır. Diafiz, kortikal kemikten yapılmıştır ve içerisinde kemik iliği ile yağ dokusu yer almaktadır. İçinde ayrıca kırmızı ayrıca de sarı kemik iliği bulunur. Ana kemikleşme diafiz kısmında gerçekleşir.

Metafiz kelimesinin sözlük anlamı

1. Uzun kemiklerde diyafizle epifiz arasındaki kısım

Metafiz kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Metafiz, uzun kemiği yaratıcı üç kısımdan biridir.
2. Uzun kemiklerin metafiz kısmı, epifiz kısmından daha silindirik yapılıdır.

Metafiz kelimesinin İngilizcesi

1. metaphysis

Kaynak:https://hellomrdoctor.com/metaphysis/

Önceki makaleMikrosopi nedir
Sonraki makaleMefkure ne aramak
Bilgim Olsun
BilgimOlsun.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden BilgimOlsun.Com sitesi sorumlu tutulamaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here