Ana sayfa Bilgim Olsun Evden Para Kazanma Yöntemleri – Japon Balığı Yetiştiriciliği

Evden Para Kazanma Yöntemleri – Japon Balığı Yetiştiriciliği

147
0

Herkesin mutlaka hayalinde sevdiği mesleği yapmak, işinin hobisi olması gibi bir istediği olmuştur. Özellikle ülkemizin ekonomik şartları nedeniyle evden para kazanma yöntemleri konusunda bir çok insan da araştırma yapmaktadır. Alternatif bir hobi aynı zamanda evden para kazanma yöntemleri arasında görebileceğiniz bir konuyu işlemek istiyoruz. Bu sefer ki yazımızda, Japon Balığı Yetiştiriciliği konusunda bilgi vereceğiz. Japon Balığı (Carassius auratus ve türleri) akvaryum balığı olarak Türkiye’de çok yaygın bir türdür. Farklı renk ve
fizyolojide bir çok çeşidi olmasına rağmen, en sık karşılaşılan çeşitleri oranda, ranchu, rykuin, comet, shubunkin, suriye japonu olarak bilinir. Farklı sıcaklık şartlarında yaşamını sürdürebilen Japon Balığı, özellikle oranda, ranchu, rykuin gibi suyun ısıtıcı ile en az 18 C derece ve üzerindeki sıcaklıklarda getirildiği şartlarda yaşamını sürdürebilmektedir. 30 C derece ve üzerinde olduğu şartlar ise Japon Balığı Yetiştiriciliği için uygun değildir. Doğum ve ölüm arasında geçen süre 25 yıla kadar sürebilmektedir. Bu şekliyle düşünüldüğünde uzun yıllar süren bir yaşam döngüsüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Üreme olayı yumurtlayarak gerçekleşmektedir ve 1-1.5 yaşına geldiğinde Japon Balığı üreme olgunluğuna ulaşmaktadır.

Japon Balığı’nın Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Cinsiyet tespiti yapabilmek çok zor değildir. Genel olarak dişi Japon Balığı karın bölümü şişkin olur. Erkek Japon Balığı ise daha düz bir yapıya sahiptir. Doğanın kanunu gereği olsa gerek, akvaryum içinde kaçan dişi, kovalayan da erkek Japon Balığı olarak değerlendirilir. Özellikle yumurtlama döneminde sıkça gözlemlenen bu kovalamaca, erkek japon balığının dişi japon balığının karın bölgesine vurarak yumurtlamasını sağlaması ile sonlanır. Dişi Japon Balığı yumurtalarını rafya (hediye paketlerinde kurdelelerden oluşturulan fiyonklardan yüzlercesinin bağlanarak oluşturulur) üzerine bırakır. Yavruların yumurtadan çıkması 3-5 gün sürmektedir. Bu süreç iyi takip edilerek 2nci gün rafya ayrı bir su ortamına alınmalıdır. Bunun sebebi gelişkin Japon Balıkları’nın yavruları yemesini engellemek için uygulanır. Rafyanın alındığı bölüm sürekli hava verilerek oksijence zenginleştirilmeli, sıcaklığı en azından oda şartları olan 25 C derecede tutulmalıdır

Japon Balığı’nın Beslenmesi
Japon balıkları ya da genel olarak akvaryum balıkları için üretilmiş granül ya da pul benzeri birçok yem çeşidi vardır. Çok ayrıntılı bir tanımlama yapılmamakla birlikte, uyarı olarak pond tipi yemin kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Pond tipi yemler hava kesesinde sorun yaratabilmektedir. Otçul ağırlıklı yemler tavsiye edilmektedir. Bu nedenle Spirulina içerikli yemler tavsiye edilmektedir. Belli başlı Japon balığı çeşitleri Jikin, Pearlscale, Demekin, Tosakin, Common, Blackmoor, Comet, Celestial, Pom-pon, Bubble Eye, Telescope, Shubunkin, Wakin, Oranda, Ryukin, Ranchu şeklindedir.

Japon Balığı’nın Ticari Değeri
Japon Balıkları genel olarak ticareti yapılan popüler akvaryum balığı çeşitleri arasında yer almaktadır. Fiyatını yaşından çok uzunlukları belirlemektedir. Ticari bir değer sahibi olması için kuyruk dahil Japon Balığı boyunun 3 cm üzerinde olması gerekmektedir. Piyasada tanesi 5TL’den başlayan fiyatlarla alıcı bulan Japon Balığı, popüler cinslerinde 100 TL’ye kadar alıcı bulmaktadır. Üreme yeteneğine ulaşmış bir Japon Balığı’nın bir kerede 150 ve fazlası yavru verdiği düşünülürse, Evden Para Kazanma Yöntemleri arasında hemen kendine yer bulmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here