Ana sayfa Güncel Eski medya patronu Başarı Mutlu, 12 günün ardından koronavirüsü yendi

Eski medya patronu Başarı Mutlu, 12 günün ardından koronavirüsü yendi

20
0
Eski medya patronu Başarı Mutlu, 12 günün ardından koronavirüsü yendi
Eski medya patronu Başarı Mutlu, 12 günün ardından koronavirüsü yendi

64 yaşındaki gazeteci Zafer Mutlu Kovid-19 virüsünü yendi. Amerika Birleşik Devletleri seyahati esnasında rahatsızlık hisseden Mutlu doktorunun tavsiyesi üstüne derhal Türkiye’ye döndü ve tedavi altına alındı. 64 yaşındaki Mutlu, dünyayı sarsan korona virüsüyle çaba ettiği iki haftalık süreci bütün detaylarıyla anlattı:

“HEMEN DOKTORUMU ARADIM”

“Amerika’daydım. Bir şeyler hissettim. Çünkü ben normalde grip falan olmam. 7-8 senedir hiç olmadı. Baktım, her tarafım ağrıyor, birazcık tatsız. Hemencecik doktorumu aradım.

“DURUM İYİ DEĞİL”

‘Havalimanından direkt sana ulaşmak istiyorum’ dedim. 11 Mart’ta sabahtan saat 7’de uçaktan indim. 11’de randevu vermişti. Gittim. Anında ilk muayeneden sonradan, ‘Durum iyi yok. Zatürre başlangıcı var. Ateşin yüksek. Bizce corona’sın’ dediler. Yatırdılar anında.

“İLK DENEME NEGATİF ÇIKTI”

İki gün içinde deneme sonucu geldi. Deneme olumsuz çıktı. Buna karşın ‘Hayır, bu pozitif’ dediler. Tedaviye başladılar. Nitekim yapılan ikinci testi artı çıktı. Bu olabiliyormuş. Aytaç Yalman’da olduğu gibi. Önce artı sonra olumsuz veya tersi maalesef olabiliyormuş.

“12 GÜN HASTANEDE KALDIM”

Fazla seri tedavi ettiler. 12 gün kaldım. 14 gün bile kalmama lüzum kalmadı. Son deneme olumsuz çıktı. Negatif çıkmasa bırakamıyorlar zaten. Sağlık Bakanlığı benim gibi tüm hastaların jurnal durumunu, ateşini, kan değerlerini iyi peşine düşüp takip ediyor.

“SOLUNUM CİHAZINA BAĞLANMADIM”

Bende genellikle süreç fazla fena geçmedi, bunu söylemeliyim. Ne solunum cihazına bağlandım, ne başka bir makineye bağlandım. İlk 3-4 gün azıcık zordu tabi. Halsizlik vardı. Hızlı geçti. Açık Konuşmak Gerekirse iyi baktılar. İki antibiyotik ve ünlü sıtmayla mücadelede kullanılan bir hap verdiler.

“SAATTE 7-8 DAKİKA YÜRÜYÜŞ YAPIYORUM”

2 gün önce de eve geldim. İstirahat ediyorum. 12 gün gibi kısa sürede Allah’a şükür iyileştim. 2 gündür saatte bir kalkıp evin içinde 7-8 dakika yürüyüşümü yapıyorum. İyiyim şimdi, bir şeyim yok. Bu ast bana uygulanan çare.

“EVDEN ÇIKMAYIN, TEMASI KESİN”

Herkes doktorların söylediğine uyarı etsin. Evden çıkmadan, teması keserek, kendilerine karantinaya alsınlar. Ben tıp adamı değilim, fakat yaşayan birisi olarak diğer çaresi yok. Doktorlara daha fazla saygım ve güvenim arttı. sırası gelmişken Doktorlarım Özgür Şamilgil ve Tuba Coşkun’a fazla teşekkür ediyorum.

“AİLEMDE KİMSEYE BULAŞMADI”

Şimdi emin olmasa bile ben virüs konusunda daha avantajlı duruma geçtim, o kadar söylüyor doktorlarım. Ben sokağa çıkmıyorum. Muhtemel olduğu dek kimseyle de temas etmiyorum. Ailemde de bulaşan kimse olmadı. Eşime bir şey olmadı. Kimseyi görmüyorum. Ne torunlarımı, ne kızımı… Taşıyıcı değilim fakat dikkatli olmak gerekli.

Eski medya patronu Zafer Mutlu, 12 günün ardından koronavirüsü yendiBİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here