Ana sayfa Güncel Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Açıklanan önlemlere uyulmazsa salgının süresi...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Açıklanan önlemlere uyulmazsa salgının süresi 1 yılı aşabilir

17
0
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Açıklanan önlemlere uyulmazsa salgının süresi 1 yılı aşabilir
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Açıklanan önlemlere uyulmazsa salgının süresi 1 yılı aşabilir

Çin’in Hubei eyaletine tabi Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve 20 bin insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs salgını Türkiye’de şu asıl dek 59 can aldı. Bakanlıklar ve belediyeler öncelikle olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşarı Türkiye’de koronavirüs salgınının yayılmasını durdurmak nedeniyle dağıtılmış önlemler alırken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, virüsle ilgili yeni uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınını önlemek için açıklanan önlemlere yüzde yüz uyulması halinde salgının 2 ayda sona ereceğini, mevcut halin devamında ise 1 yılı aşabileceğini söyledi.

“GENEL BİR TABLO ÇİZMEK İÇİN ÇOK ERKEN”

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın hazırlayıp sunduğu Objektif Bölge programına Ankara stüdyolarından misafir olan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’deki vaka ve vefat sayıları üzerinden genel bir tablo çizmek için fazla erken olduğunu söyledi.

Prof. Ceyhan, bugün en yüksek ölüm oranları görülen İtalya ve İspanya’nın da ilk günlerde fazla az ölüm vakaları yaşadığını ancak önlemlere yeterince uyulmaması üstüne ansızın tırmanışa geçtiğini ifade etti.

Türkiye açısından salgının izleyeceği çizginin manâlı olduğunu vurgulayan Mehmet Ceyhan tepecik noktaya gelinmesine daha çok olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE 3 DEVAMLILIK VAR

Türkiye’de salgının seyrini alınan önlemlere ne değin uyulacağının belirleyeceğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hastalığın ne dek sürede biteceğine ilişkin olarak da 3 senaryoyu anlattı.

Prof. Ceyhan’ın anlattığı birincil program metni hiçbir önlemin olmadığı, okulların açık olduğu, herkesin günlük yaşamını sürdürdüğü bir Türkiye’ye aitti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bu durumda salgının 2,5 ay gibi bir sürede sona ereceğini belirtti ve “Bu sürede insanların yüzde 50 kadarı hastalığı geçirir, sağlık sistemi çöker ve fazla pozitif sayıda vefat olur” dedi.

Prof. Ceyhan, bütün önlemlere yüzde yüz uyulması, hiçbir açık verilmemesi, herkesin evine kapanması halinde ise salgının 2 ay içinde biteceğini vurguladı.

“TÜRKİYE BU İKİ SENARYONUN ARASINDA BİR NOKTADA”

Türkiye’nin bu iki senaryonun arasında bir noktada bulunduğunu bildiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bu durumda salgın bir, bir buçuk seneye uzayabilecek bir sürede bitebilir. Ne dek kısa sürede biteceği de bizim denetim tarafına ne kadar yakın olacağımıza bağlı. Örneği yüzde 95 uyarsak bu iş 3-4 ayda biter. Yüzde 70-80 uyarsak 7-8 ayda biter.” diye konuştu.

Halkın bu kurallara ne kadar uyacağının bilinemediği için ne kadar sürede salgının biteceğinin bilinemediğini muhabere eden Mehmet Ceyhan halkın önlemlere yüzde yüz uyması halinde ise ölümlerin fazla eksik olacağını söyledi.

“KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ HEMEN SONLANDIRILMAMALI”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs tedbirlerinin hemen sonlanmayacağını ise Çin örneği ile açıkladı. Vuhan’da salgının sönümlendirildiğini ama Çin ‘in diğer bölgelerinde virüsün bulaşmadığı fazla sayıda insan olduğunu ifade ederek, bu bölgelere ilişkin önlemlerin sürdüğünü dikkat çekici etti.

Salgının hakiki manada sonlanmasının ise ya bütün insanların virüsle enfekte olması veya aşısının bulunup herkesin aşılanması ile muhtemel olduğunu gösteren Prof. Ceyhan, bir diğer ihtimalin ise 8 ayda değişim geçiren Sars’ta olduğu gibi Kovid-19’un da metamorfoz geçirerek bulaşma özelliğini kaybetmesi olduğunun altını çizdi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Açıklanan önlemlere uyulmazsa salgının süresi 1 yılı aşabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşması yaptı: Virüs bulaşmasını önlemenin tek yolu, gönüllü karantinadır

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bini aştı

Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs ne değin sürecek sorularına yanıt verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yoğun bakımda dün itibariyle 136 hasta var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, madde madde sıraladı! İşte vatandaşa verilecek koronavirüs destekleriBİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here